www.britbase.info
© 1997-2020
John Saunders

 

BRITBASE - British Chess Game Archive

Tournament: 57th British Championship (won by Wade) (all 179 games, plus 1 Major Open game and 17 British Under-21 games)
Venue: University of Warwick, Coventry • Dates: 10-21 August 1970 • Download PGN • Updated 25 October, 2020 1:31 AM

1970 British Chess Championship, Coventry, 10-21 August

1970 British Chess Championship Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Total
1 Wade,Robert G London ◊ ½/21 ♦ 1/26 ◊ 1/10 ♦ 1/6 ◊ ½/2 ♦ ½/4 ◊ ½/3 ♦ 1/18 ◊ ½/5 ♦ 1/9 ◊ ½/8 8
2 Hartston,William R Cambridge ♦ 1/31 ◊ 1/19 ♦ 1/11 ◊ ½/8 ♦ ½/1 ◊ ½/7 ♦ 0/4 ◊ 1/3 ♦ 1/13 ◊ ½/5 ♦ 0/6 7
3 Eales,Richard G Chester ♦ 1/30 ◊ 1/5 ♦ ½/8 ◊ ½/4 ♦ ½/7 ◊ 1/11 ♦ ½/1 ♦ 0/2 ◊ ½/10 ◊ 1/19 ♦ ½/9 7
4 Botterill,George Steven Oxford ◊ 1/25 ♦ ½/27 ◊ 1/15 ♦ ½/3 ♦ 1/8 ◊ ½/1 ◊ 1/2 ♦ 0/5 ◊ 0/9 ♦ 1/10 ◊ ½/11 7
5 Fuller,Maxwell L London AUS ◊ 1/29 ♦ 0/3 ◊ ½/14 ♦ 1/10 ◊ ½/18 ♦ 1/26 ◊ 1/12 ◊ 1/4 ♦ ½/1 ♦ ½/2 ◊ 0/7 7
6 Penrose,Jonathan London ♦ 0/16 ◊ 1/9 ♦ 1/25 ◊ 0/1 ◊ 1/14 ♦ 0/10 ◊ 1/15 ♦ ½/12 ♦ ½/8 ◊ 1/18 ◊ 1/2 7
7 Keene,Raymond D London ◊ 1/24 ♦ ½/10 ◊ ½/27 ♦ 1/15 ◊ ½/3 ♦ ½/2 ◊ ½/18 ♦ ½/13 ◊ ½/12 ♦ ½/11 ♦ 1/5 7
8 Williams,A Howard Pontyclun ◊ 1/13 ♦ 1/21 ◊ ½/3 ♦ ½/2 ◊ 0/4 ♦ 0/12 ◊ ½/14 ♦ 1/26 ◊ ½/6 ◊ 1/22 ♦ ½/1
9 Knox,Victor W Cheadle ♦ 0/19 ♦ 0/6 ◊ 1/30 ◊ 1/28 ♦ ½/27 ◊ 1/16 ♦ ½/11 ◊ 1/21 ♦ 1/4 ◊ 0/1 ◊ ½/3
10 Pritchard,David B Godalming ◊ 1/33 ◊ ½/7 ♦ 0/1 ◊ 0/5 ♦ 1/17 ◊ 1/6 ♦ ½/23 ◊ 1/11 ♦ ½/3 ◊ 0/4 ♦ ½/16 6
11 Littlewood,John E Skelmersdale ◊ 1/32 ♦ 1/16 ◊ 0/2 ♦ 1/27 ◊ ½/13 ♦ 0/3 ◊ ½/9 ♦ 0/10 ♦ 1/23 ◊ ½/7 ♦ ½/4 6
12 Sherman,David London ◊ ½/22 ♦ ½/18 ◊ 1/33 ♦ ½/16 ◊ ½/26 ◊ 1/8 ♦ 0/5 ◊ ½/6 ♦ ½/7 ◊ ½/13 ♦ ½/19 6
13 Macdonald-Ross,Michael Harrow ♦ 0/8 ◊ 1/30 ♦ ½/20 ◊ 1/17 ♦ ½/11 ◊ 1/23 ♦ ½/21 ◊ ½/7 ◊ 0/2 ♦ ½/12 ◊ ½/14 6
14 Clarke,Peter H Holsworthy ♦ ½/20 ◊ ½/28 ♦ ½/5 ◊ ½/23 ♦ 0/6 ◊ 1/19 ♦ ½/8 ◊ 1/22 ♦ ½/18 ◊ ½/16 ♦ ½/13 6
15 Corden,Martyn J Bolton ♦ ½/17 ◊ 1/23 ♦ 0/4 ◊ 0/7 ♦ ½/19 ◊ 1/20 ♦ 0/6 ◊ 0/16 ♦ 1/30 ◊ 1/28 ♦ 1/24 6
16 Eley,Brian R Rotherham ◊ 1/6 ◊ 0/11 ♦ 1/28 ◊ ½/12 ♦ 0/21 ♦ 0/9 ◊ ½/29 ♦ 1/15 ◊ 1/27 ♦ ½/14 ◊ ½/10 6
17 Farooqui,Zahiruddin Pakistan ◊ ½/15 ♦ ½/22 ◊ ½/18 ♦ 0/13 ◊ 0/10 ♦ ½/30 ◊ 0/24 ♦ 1/32 ◊ 1/31 ♦ 1/29 ◊ 1/21 6
18 Cafferty,Bernard Birmingham ♦ ½/23 ◊ ½/12 ♦ ½/17 ◊ 1/19 ♦ ½/5 ◊ 1/21 ♦ ½/7 ◊ 0/1 ◊ ½/14 ♦ 0/6 ♦ ½/22
19 Wallis,Philip Norman Sheepy Parva ◊ 1/9 ♦ 0/2 ◊ ½/22 ♦ 0/18 ◊ ½/15 ♦ 0/14 1/bye ♦ 1/33 ◊ 1/21 ♦ 0/3 ◊ ½/12
20 Haygarth,Michael J Leeds ◊ ½/14 ♦ ½/29 ◊ ½/13 ♦ 0/26 ◊ ½/22 ♦ 0/15 ◊ 1/33 ♦ ½/24 ♦ ½/28 ◊ ½/23 ◊ 1/27
21 Lemon,Richard C Kingston-upon-T. ♦ ½/1 ◊ 0/8 ◊ 1/32 ♦ 1/22 ◊ 1/16 ♦ 0/18 ◊ ½/13 ♦ 0/9 ♦ 0/19 ◊ 1/25 ♦ 0/17 5
22 Anderton,David W Aldridge ♦ ½/12 ◊ ½/17 ♦ ½/19 ◊ 0/21 ♦ ½/20 ◊ 1/27 ◊ ½/26 ♦ 0/14 ◊ 1/29 ♦ 0/8 ◊ ½/18 5
23 Bailey,Richard Bebington ◊ ½/18 ♦ 0/15 ◊ 1/29 ♦ ½/14 ◊ 1/33 ♦ 0/13 ◊ ½/10 ♦ ½/27 ◊ 0/11 ♦ ½/20 ♦ ½/26 5
24 O'Kelly,Rory M R Beckenham ♦ 0/7 ◊ 0/25 ♦ ½/34 ◊ 0/31 ♦ 1/28 ◊ ½/32 ♦ 1/17 ◊ ½/20 ◊ 1/26 ♦ ½/27 ◊ 0/15 5
25 Ripley,John M Liverpool ♦ 0/4 ♦ 1/24 ◊ 0/6 ♦ 0/33 ◊ ½/30 ♦ ½/29 ◊ 0/28 1/bye ◊ 1/32 ♦ 0/21 ◊ 1/31 5
26 Green,Barry N London ♦ ½/28 ◊ 0/1 ♦ 1/31 ◊ 1/20 ♦ ½/12 ◊ 0/5 ♦ ½/22 ◊ 0/8 ♦ 0/24 ◊ ½/30 ◊ ½/23
27 Griffiths,Peter C Birmingham ♦ 1/34 ◊ ½/4 ♦ ½/7 ◊ 0/11 ◊ ½/9 ♦ 0/22 ♦ 1/31 ◊ ½/23 ♦ 0/16 ◊ ½/24 ♦ 0/20
28 Reuben,Stewart London ◊ ½/26 ♦ ½/14 ◊ 0/16 ♦ 0/9 ◊ 0/24 1/bye ♦ 1/25 ♦ ½/29 ◊ ½/20 ♦ 0/15 ◊ ½/32
29 Lees,David Sale ♦ 0/5 ◊ ½/20 ♦ 0/23 ◊ 1/32 ♦ ½/31 ◊ ½/25 ♦ ½/16 ◊ ½/28 ♦ 0/22 ◊ 0/17 1/bye
30 Davie,Alexander M Dundee ◊ 0/3 ♦ 0/13 ♦ 0/9 1/bye ♦ ½/25 ◊ ½/17 ♦ ½/32 ◊ ½/31 ◊ 0/15 ♦ ½/26 ◊ ½/33 4
31 Doye,Peter C Croydon ◊ 0/2 ♦ ½/32 ◊ 0/26 ♦ 1/24 ◊ ½/29 ♦ ½/33 ◊ 0/27 ♦ ½/30 ♦ 0/17 1/bye ♦ 0/25 4
32 Sutton,John Anthony ‡ Willenhall ♦ 0/11 ◊ ½/31 ♦ 0/21 ♦ 0/29 1/bye ♦ ½/24 ◊ ½/30 ◊ 0/17 1/bye ◊ 1/33 ♦ ½/28 4
33 Evans,John S Beaufort, Mon. ♦ 0/10 ◊ 1/34 ♦ 0/12 ◊ 1/25 ♦ 0/23 ◊ ½/31 ♦ 0/20 ◊ 0/19 ◊ 1/35 ♦ 0/32 ♦ ½/30 4
34 Lee,RA Honiton ◊ 0/27 ♦ 0/33 ◊ ½/24 withdrew ½ / 3

‡ John Anthony Sutton (1940-1987) is referred to in most pre-1980s magazines and bulletins as 'A.J. Sutton' but he discovered late in life that his names were given the other way round when his birth was registered. Thereafter he referred to himself as 'J.A. Sutton'. See BCM, October 1987, p449.

Prizes: 1st William Sims prize (approx. 3250), 2nd £50, 3rd £35, 4th £20. Time control 40/2½ hours followed by 16/each subsequent hour.


1970 British Ladies' Chess Championship

1970 British Ladies Championship Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Total
1 Jana Hartston Cambridge ♦ 1/8 ◊ ½/5 ♦ 0/6 ♦ 1/11 ◊ 1/8 ◊ 1/2 ♦ 1/7 ♦ ½/4 ◊ ½/3 ♦ 1/10 ◊ 1/12
2 Rowena M Bruce Plymouth ◊ 1/3 ♦ 1/10 ◊ 1/12 ♦ ½/8 ◊ 0/4 ♦ 0/1 ◊ ½/9 ◊ 1/7 ♦ ½/6 ◊ 1/11 ♦ 1/13
3 Christine S State High Wycombe ♦ 0/2 ◊ ½/9 ♦ 1/16 ◊ 1/13 ♦ 1/6 ◊ 0/7 ♦ 1/5 ◊ 1/8 ♦ ½/1 ◊ 1/4 ♦ ½/11
4 Nancy C Elder Dundee ♦ ½/6 ◊ ½/13 ♦ ½/7 ◊ 1/5 ♦ 1/2 ◊ 1/14 ♦ ½/8 ◊ ½/1 ♦ ½/11 ♦ 0/3 ◊ ½/10
5 Elaine Pritchard Godalming ◊ 1/15 ♦ ½/1 ◊ 0/8 ♦ 0/4 ◊ 1/11 ♦ 1/6 ◊ 0/3 ◊ 1/16 ♦ 0/12 ♦ 1/9 ◊ 1/14
6 Olive Richards Harrow ◊ ½/4 ♦ ½/11 ◊ 1/1 ♦ ½/10 ◊ 0/3 ◊ 0/5 ♦ 1/15 ◊ 1/14 ◊ ½/2 ♦ ½/12 ♦ 1/8
7 Suzette L R Roper Purley ◊ ½/11 ♦ ½/8 ◊ ½/4 ♦ 1/12 ◊ 1/10 ♦ 1/3 ◊ 0/1 ♦ 0/2 ◊ 0/9 ♦ 1/16 ◊ 1/15
8 Mary Henniker-Heaton London ♦ 1/16 ◊ ½/7 ♦ 1/5 ◊ ½/2 ♦ 0/1 ◊ ½/13 ◊ ½/4 ♦ 0/3 ♦ 1/14 ♦ 1/15 ◊ 0/6 6
9 Joan M Pawlus Wigan ◊ 0/1 ♦ ½/3 ◊ ½/10 ♦ 1/15 ♦ 0/14 ◊ 1/12 ♦ ½/2 ◊ ½/13 ♦ 1/7 ◊ 0/5 ◊ 1/16 6
10 Margaret I Powis Stroud ♦ 1/14 ◊ 0/2 ♦ ½/9 ◊ ½/6 ♦ 0/7 ◊ 1/15 ♦ ½/13 ◊ ½/12 ♦ 1/16 ◊ 0/1 ♦ ½/4
11 Andrea M Smith Leicester ♦ ½/7 ◊ ½/6 ♦ ½/13 ◊ 0/1 ♦ 0/5 ◊ 1/16 ♦ 1/14 ◊ 1/15 ◊ ½/4 ♦ 0/2 ◊ ½/3
12 Julie Dobson Wallasey ♦ ½/13 ◊ 1/14 ♦ 0/2 ◊ 0/7 ♦ ½/15 ♦ 0/9 ◊ 1/16 ♦ ½/10 ◊ 1/5 ◊ ½/6 ♦ 0/1 5
13 Cicely Mary Murphy Whitchurch ◊ ½/12 ♦ ½/4 ◊ ½/11 ♦ 0/3 ◊ 1/16 ♦½/8 ◊ ½/10 ♦ ½/9 ◊ 0/15 ♦ 1/14 ◊ 0/2 5
14 Christine Elder Dundee ◊ 0/10 ♦ 0/12 ◊ 1/15 ♦ 1/16 ◊ 1/9 ♦ 0/4 ◊ 0/11 ♦ 0/6 ◊ 0/8 ◊ 0/13 ♦ 0/5 3
15 Margaret Rowley Harrogate ♦ 0/5 ◊ ½/16 ♦ 0/14 ◊ 0/9 ◊ ½/12 ♦ 0/10 ◊ 0/6 ♦ 0/11 ♦ 1/13 ◊ 0/8 ♦ 0/7 2
16 Jane S Rees Northampton ◊ 0/8 ♦ ½/15 ◊ 0/3 ◊ 0/14 ♦ 0/13 ♦ 0/11 ♦ 0/12 ♦ 0/5 ◊ 0/10 ◊ 0/7 ♦ 0/9 ½
Results from the table on page 67 of the 1970/71 BCF Yearbook. Some of the colour indications given there are clearly wrong - I have tried to resolve but there are still some unresolved errors.

Women's full names, where known: Jana Hartston (later Miles, now Bellin, née Malypetrova), Rowena Mary Bruce, Christine S State (later Christine Corden), Nancy Conchar Elder (née Gordon), (Doré) Elaine (Zelia) Pritchard (née Saunders), Olive Richards (later Chataway), Suzette Lilian Rose Roper (née Armitage, later Farrington), Mary Araluen Elizabeth Anne Henniker-Heaton (1904-1972), Joan M Pawlus, Margaret I Powis (née Cullen), Andrea M Smith, Julie M Dobson, Cicely Mary Murphy, Christine M Elder, Margaret Rowley, Jane Sadler Rees (née Davidson, b 25 May 1884, d 1974)


1970 BRITISH UNDER-21 CHESS CHAMPIONSHIP

1970 British Under 21 Cham'p Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Total
1 Derek Maurice Wise Bristol ◊ 1/26 ♦ ½/23 ◊ ½/36 ♦ ½/17 ◊ ½/20 ◊ 1/33 ♦ 1/8 ♦ 1/25 ◊ 1/3 ◊ 1/9 ♦ 1/4 9
2 Ian A Friedlander Westcliff ♦ ½/19 ◊ 1/31 ♦ ½/9 ◊ 1/23 ♦ ½/14 ◊ ½/8 ♦ ½/11 ◊ 1/21 ♦ 1/17 ◊ ½/3 ♦ 1/12 8
3 Stuart J Hutchings Plymouth ♦ 1/27 ◊ 1/28 ♦ 1/16 ◊ 1/21 ♦ ½/4 ◊ 1/29 ♦ 1/12 ◊ 0/9 ♦ 0/1 ♦ ½/2 ◊ 1/14 8
4 Roger Webb Oxted ♦ 1/29 ◊ ½/8 ♦ 1/19 ◊ 1/12 ◊ ½/3 ♦ ½/24 ◊ ½/25 ♦ 1/14 ♦ ½/9 ◊ 1/10 ◊ 0/1
5 Peter G Killick Leicester ♦ 0/21 ◊ ½/10 ♦ 1/40 ◊ 1/22 ♦ 0/29 ♦ 0/13 ◊ 1/37 ◊ 1/27 ♦ 1/16 ◊ ½/11 ♦ 1/9 7
6 Terry B Bennett Rickmansworth ◊ 0/20 ♦ 0/25 ◊ ½/26 ◊ 1/40 ♦ 1/39 ♦ 0/23 ◊ 1/32 ◊ 1/19 ♦ ½/21 ◊ ½/17 ♦ 1/18
7 David LeMoir Bristol ♦ ½/39 ◊ ½/42 ♦ 1/41 ◊ 0/14 ♦ 0/18 ◊ 1/7 ♦ 0/20 ◊ 1/33 ♦ 1/29 ◊ 1/21 ♦ ½/10
8 Anthony J Miles Birmingham ◊ 1/13 ♦ ½/4 ◊ 0/23 ◊ 1/31 ♦ 1/21 ♦ ½/2 ◊ 0/1 ♦ 0/10 ◊ 1/24 ◊ 1/20 ♦ ½/11
9 R Walter L Moberly Whyteleafe ◊ 0/23 ♦ 1/26 ◊ ½/2 ♦ ½/13 ◊ 1/10 ♦ 1/20 ◊ 1/17 ♦ 1/3 ◊ ½/4 ♦ 0/1 ◊ 0/5
10 Ian Sinclair Kilmacolm ◊ 0/24 ♦ ½/5 ◊ ½/32 ◊ 1/41 ♦ 0/9 ◊ 1/15 ♦ 1/33 ◊ 1/8 ♦ 1/20 ♦ 0/4 ◊ ½/7
11 Alan G Trangmar Beckenham ♦ ½/31 ◊ 0/19 ♦ ½/39 ◊ 1/38 ♦ 1/34 ◊ 1/18 ♦ ½/2 ♦ ½/13 ◊ ½/14 ♦ ½/11 ◊ ½/8
12 Louis de Veauce Manchester ◊ 1/35 ♦ ½/14 ◊ 1/24 ♦ 0/4 ◊ 1/36 ♦ 1/16 ◊ 0/3 ♦ 0/17 ◊ 1/25 ♦ 1/13 ◊ 0/2
13 Robert Bellin Great Yarmouth ♦ 0/8 ◊ 0/29 ♦ 1/27 ◊ ½/9 ♦ 1/22 ◊ 1/5 ♦ 1/19 ◊ ½/11 ♦ ½/18 ◊ 0/12 ♦ ½/17 6
14 Clive Cubitt Great Yarmouth ♦ ½/22 ◊ ½/12 ♦ 1/15 ♦ 1/7 ◊ ½/2 ♦ ½/17 ◊ 1/24 ◊ 0/4 ♦ ½/11 ◊ ½/18 ♦ 0/3 6
15 Michael J Donnelly Billingham ◊ ½/33 ♦ 0/18 ◊ 0/14 ♦ ½/26 ◊ 1/35 ♦ 0/10 ◊ ½/31 ♦ 1/37 ♦ 1/28 ◊ 1/30 ♦ ½/19 6
16 Paul Hershman Southend ◊ 1/32 ♦ 1/30 ◊ 0/3 ♦ 1/18 ♦ ½/24 ◊ 0/34 ♦ 0/21 ◊ 1/29 ◊ 0/5 ♦ 1/25 ◊ ½/23 6
17 Mark H Horton Nottingham ♦ 1/40 ◊ 1/41 ♦ 0/21 ◊ ½/1 ♦ 1/28 ◊ ½/14 ♦ 0/9 ◊ 1/12 ◊ 0/2 ♦ ½/6 ◊ ½/13 6
18 John M Quinn Stafford ♦ 0/41 ◊ 1/15 ♦ 1/28 ◊ 0/16 ◊ 1/7 ♦ 0/11 ◊ 1/30 ♦ 1/24 ◊ ½/13 ♦ ½/14 ◊ 0/6 6
19 Richard G Truman Leicester ◊ ½/2 ♦ 1/11 ◊ 0/4 ♦ 0/25 ◊ 1/42 ♦ 1/36 ◊ 0/13 ♦ 0/6 ◊ 1/34 ♦ 1/26 ½◊ /15 6
20 David M Adams Nuneaton ♦ 1/6 ◊ 0/21 ♦ ½/34 ◊ 1/42 ♦ ½/1 ◊ 0/9 ◊ 1/7 ♦ 1/23 ◊ 0/10 ♦ 0/8 ♦ ½/22
21 Gerald H Bennett Bournemouth ◊ 1/5 ♦ 1/20 ◊ 1/17 ♦ 0/3 ◊ 0/8 ♦ ½/25 ◊ 1/16 ♦ 0/2 ◊ ½/6 ♦ 0/7 ◊ ½/24
22 D Ian Calvert Liverpool ◊ ½/14 ♦ ½/33 ◊ ½/25 ♦ 0/5 ◊ 0/13 ♦ ½/26 ◊ 1/35 ◊ ½/34 ♦ 1/27 ♦ ½/23 ◊ ½/20
23 Tim Gluckman Bramhall ♦ 1/9 ◊ ½/1 ♦ 1/8 ♦ 0/2 ◊ 0/25 ◊ 1/6 ♦ ½/29 ◊ 0/20 ♦ ½/30 ◊ ½/22 ♦ ½/16
24 Christopher J Hutchings Bristol ♦ 1/10 ◊ 1/34 ♦ 0/12 ♦ 1/33 ◊ ½/16 ◊ ½/4 ♦ 0/14 ◊ 0/18 ♦ 0/8 ◊ 1/29 ♦ ½/21
25 Keith Maudsley Blackburn ♦ 0/28 ◊ 1/6 ♦ ½/22 ◊ 1/19 ♦ 1/23 ◊ ½/21 ♦ ½/4 ◊ 0/1 ♦ 0/12 ◊ 0/16 ♦ 1/30
26 John A Gorman Chester ♦ 0/1 ◊ 0/9 ♦ ½/6 ◊ ½/15 ♦ 1/41 ◊ ½/22 ♦ 0/27 ♦ 1/31 ◊ 1/32 ◊ 0/19 ♦ ½/28 5
27 David O Collier London ◊ 0/3 ♦ 0/35 ◊ 0/13 ♦ ½/37 ◊ 1/38 ♦ 1/42 ◊ 1/26 ♦ 0/5 ◊ 0/22 ♦ ½/32 ♦ 1/40 5
28 Robin F G Kneebone Truro ◊ 1/25 ♦ 0/3 ◊ 0/18 ♦ 1/35 ◊ 0/17 ♦ ½/32 ◊ 1/36 ♦ 0/30 ◊ 0/15 ♦ 1/38 ◊ ½/26 5
29 Clifford J Shaw Coventry ◊ 0/4 ♦ 1/13 ◊ 1/35 ♦ ½/36 ◊ 1/5 ♦ 0/3 ◊ ½/23 ♦ 0/16 ◊ 0/7 ♦ 0/24 ◊ 1/39 5
30 Stephen K Cronick Cardiff ♦ 1/38 ◊ 0/16 ♦ ½/42 ◊ ½/34 ♦ 0/33 ◊ 1/31 ♦ 0/18 ◊ 1/28 ◊ ½/23 ♦ 0/15 ◊ 0/25
31 C. Jones Dundee ◊ ½/11 ♦ 0/2 ◊ 1/37 ♦ 0/8 ◊ ½/32 ♦ 0/30 ♦ ½/15 ◊ 0/26 ♦ 1/39 ◊ ½/35 ♦ ½/33
32 S. Jones Manchester ♦ 0/16 ◊ ½/40 ♦ ½/10 ◊ ½/39 ♦ ½/31 ◊ ½/28 ♦ 0/6 ◊ 1/36 ♦ 0/26 ◊ ½/27 ♦ ½/35
33 Norman D Marks Purley ♦ ½/15 ◊ ½/22 ♦ 1/38 ◊ 0/24 ◊ 1/30 ♦ 0/1 ◊ 0/10 ♦ 0/7 ◊ ½/37 ♦ ½/34 ◊ ½/31
34 Ian Meiklejohn Glasgow ◊ 1/37 ♦ 0/24 ◊ ½/20 ♦ ½/30 ◊ 0/11 ♦ 0/7 ◊ 1/41 ♦ ½/22 ♦ 0/19 ◊ ½/33 ♦ ½/36
35 Colin F Moore London ♦ 0/12 ◊ 1/27 ♦ 0/29 ◊ 0/28 ♦ 0/15 ◊ ½/40 ♦ 0/22 ♦ 1/41 ◊ 1/42 ♦ ½/31 ◊ ½/32
36 David O Vaughan Cwmbran ♦ ½/42 ◊ 1/39 ♦ ½/1 ◊ ½/29 ♦ 0/12 ◊ 0/19 ♦ 0/28 ♦ 0/32 ◊ ½/38 ♦ 1/37 ◊ ½/34
37 L. Butcher London ♦ 0/34 ◊ 0/38 ♦ 0/31 ◊ ½/27 ♦ 1/40 ◊ 1/39 ♦ 0/5 ◊ 0/15 ♦ ½/33 ◊ 0/36 ♦ 1/41 4
38 David Emanuel London ◊ 0/30 ♦ 1/37 ◊ 0/33 ♦ 0/11 ♦ 0/27 ◊ 0/41 ♦ 1/40 ◊ ½/39 ♦ ½/36 ◊ 0/28 ♦ 1/42 4
39 Peter L Davies Cardiff ◊ ½/7 ♦ 0/36 ◊ ½/11 ♦ ½/32 ◊ 0/6 ♦ 0/37 ◊ ½/42 ♦ ½/38 ◊ 0/31 ◊ 1/40 ♦ 0/29
40 Colin W M Bartlett Banstead ◊ 0/17 ♦ ½/32 ◊ 0/5 ♦ 0/6 ◊ 0/37 ♦ ½/35 ◊ 0/38 ♦ 1/42 ◊ 1/41 ♦ 0/39 ◊ 0/27 3
41 Barry D A Fraser Greenford ◊ 1/18 ♦ 0/17 ◊ 0/7 ♦ 0/10 ◊ 0/26 ♦ 1/38 ♦ 0/34 ◊ 0/35 ♦ 0/40 ◊ 1/42 ◊ 0/37 3
42 Frank Lovell Coventry ◊ ½/36 ♦ ½/7 ◊ ½/30 ♦ 0/20 ♦ 0/19 ◊ 0/27 ♦ ½/39 ◊ 0/40 ♦ 0/35 ♦ 0/41 ◊ 0/38 2

BRITISH BOYS’ UNDER 18 CHAMPIONSHIP

1-3 John G Nicholson (London), Johann P Sommerville (Thornton Heath), Kevin J Wicker (London) 8/11;
4-6 R. W. Bailey (Sheffield), Gerald Moore (Chalfont St. Peters), Maurice J Staples (Bridgwater) 7½;
7-11 Michael StJ K Brown (Ashford), John D M Nunn (London), Gareth D Pearce (Abingdon), Nigel E Povah (London), J. Wright (Chessington) 7;
12-16 Ian W Cordon (Bedford), Andrew J Morley (Leicester), G. Paterson (Paisley), Robin J Pearce (Redruth), Stephen J Taylor (Bedford) 6½;
17-21 Paul W Curtis (Ipswich), M. McCarthy (Gateshead), Laurence D Marks (Purley), Ian L Snape (Orpington), William J Stirling (Birmingham) 6;
22-32 Robert J Baker (Coventry), James Burnett (Doncaster), John Dennis (London), Thomas Evans (Belfast), Peter R Kitson (Harlow), Stephen J Mann (Sheffield), S. Mansfield (Brighton), Alan N Morris (Leicester), Julian G Piasecki (Northampton), Douglas Tudhope (Dundee), J. C. C. Wood (Winchester) 5½;
33-40 William J Collins (Belfast), Chris D Floyd (Aylesbury), S. Humphries (Coventry), Peter G Lovatt (Skegness), Ian McAllan (Sidcup), M. Paley (Sunderland), D. J. Robson (Ewell), P. W. Walsh (Dundee) 5;
41-44 D. S. Bhalla (London), Geoffrey Kendall jnr (Scunthorpe), L. Lewis (Braintree), L. R. Smith (Alton, Hants.) 4½;
45-48 D. Hellewell (Bradford), D. Mountford (Coventry), D. A. Thomas (Malpas), G. Williams (Coventry) 4;
49 J. Moore (Wingate) 3½;
50 R. Cook (Camborne) 3;
51 A. D. Murray (Belfast) 1.

BRITISH BOYS’ UNDER-16 CHAMPIONSHIP

1-2 A Jonathan Mestel (Manchester), Jonathan S Speelman (London) 9/11;
3 John Nicholson (Belfast) 7½;
4-6 Chris M Cooley (Swindon), Stephen J Lorber (Sheffield), Stephen J Meyler (Belfast) 7;
7-12 G. M. Carstairs (Edinburgh), P. A. Connors (Harrogate), John Graham Isted (Brighton), Keith Laidler (Birmingham), Malcolm R Major (Leicester), Peter J Sharp (Nottingham) 6½;
13-15 John M Bennett (Weybridge), M. K. Jones (West Wickham), Nigel J Webber (Street, Som.) 6;
16-25 M. Forrest (Hampton Hill), D. Hale (Leicester), Mark I Hassall Leicester), Chris Jones (London), J. Green (Nuneaton), Peter R Rans (Shrewsbury), A. Sinclair (Bothwell), Andrew J Stoker (Birmingham), A. M. Weekes (Huddersfield), Martin E Whetton (Tamworth) 5½;
26-28 Timothy Cofman-Nicoresti (Leigh-on-Sea), Anthony L Hoskings (Torquay), Robert Schmidt (Newbury) 5;
29-32 David [Paul] L Barasi (Weybridge), John Steven R Barker (Macclesfield), J. Ferguson (Dundee), S. McCullough (Belfast) 4½;
33 Pierre Meulien (Belfast) 3;
34 Alan Shanks (Belfast) 2½;
35 M. Broers (Belfast) 1.

BRITISH BOYS’ UNDER-14 CHAMPIONSHIP

1 Terry P D Chapman (London) 9½/11;
2 D. J. Pritchard (Willenhall) 8½;
3rd David [Dafydd] R Johnston (Ferriby, East Yorks.) 7½;
4-6 M. A. Cook (Stevenage), Paul E Littlewood (Skelmersdale), A. Mozoomdar (London) 7;
7-8 P. Smyth (Moreton), Michael C Truran (Bath) 6½;
9-15 R. C. Bennett (Nuneaton), Andrew F J Glaze (Shrewsbury), David C S Goodman (London), Nigel P Hacking (Bolton), J. A. Hutchinson (Brigg), Jonathan Kinlay (Orpington), W. J. Torrens (Belfast) 6;
16-19 N. A. Holmes (Scunthorpe), D. Knight (Nuneaton), C. McGregor (Scarborough), Keith McMain (Scunthorpe) 5½;
20-27 R. J. Bambling (Belfast), J. Collins (Coventry), N. D. Cox (Leicester), Stuart Fancy (London), Anthony McGregor (Scarborough), David L Massie (London), John M Peet (Liverpool), Thomas G Peet (Liverpool) 5;
28 D. Kendall 4½;
29 R. E. Goodman 3½;
30 Andrew McGregor (Scarborough) 2½;
31 A. F. Lynn (Belfast) 1 point.

BRITISH GIRLS’ UNDER-18 CHAMPIONSHIP

1 Alison J Povall (Moreton) 10/11;
2 Mary McGinn (Glasgow) 8;
3-4 G. Wood (Wakefield), A. Kendall (Blackpool) 7;
5-10 Genine Fielding (Huddersfield), Dairena Gaffney (Dublin), Jacqueline S Keene (London), Cecile Meulien (Belfast), Gillian Morgan (Stamford), S. Walls (Manchester) 6½;
11-13 Morag Harrigan (Glasgow), Muriel C Little (Dundee), Jane Rigiani (Liverpool) 5½;
14 S. A. T. Law (Dundee) 5;
15-16 F. Chambers (Glasgow), Mary A Hutchinson (Brigg) 4½;
17-18 C. Doherty (Glasgow), Irene Hunter (Belfast) 2½;
19 D. L. Giles (Woking) 2;
20 Ann Marie Meulien (Belfast) 1½

BRITISH GIRLS’ UNDER-14 CHAMPIONSHIP

1 Sheila A Jackson (Liverpool) 9½/11;
2 Susan A Hutchinson (Brigg) 8½;
3 J. Hanslip (Dundee) 8;
4-6 Mary Harrigan (Glasgow), Lynne Houston (Dundee), Jeanette E Unger (London) 7½;
7 S. Butcher (Edinburgh) 6½;
8 A. Gammon (Southampton) 6;
9-10 R. Agnew (Belfast), J. Rice (Liverpool) 5½;
11 Karen P S Unger (London) 5;
12-13 E. Friel (Glasgow), Wanda Pritchard (Godalming) 4½;
14 S. Robertson (Kenilworth) 4;
15 D. Roberts (Coventry) 3½;
16 B. Treacy (Leamington) 2½;
17 M. L. Meighan (Glasgow) 2;
18 M. Stevenson (Belfast) 1.

MAJOR OPEN TOURNAMENT

Rank Players Total
1 Nicholas J Kalton (Cambridge) 8½/11
2-4 Ronald F A Harman (London), Gavin N Henderson (Manchester), P Stuart Milner-Barry (London)
5-6 Robert S McFarland (Coventry), David J Masters (Chertsey) 7
7-11 Leon P Burnett (Brightlingsea), Percy B Cook (London), Raymond J Gamble (Derby), Paul F Habershon (Bedford), Otto H Hardy (Loughborough)
12-21 Graham P Burton (Oxford), Peter Furlong (Manchester), Brian H Hare (Brighton), H. Johansson (Stockholm), Rene de Milliano (Holland), James R Nicolson (Manchester), Kenneth I Norman (Hounslow), Laurence W Prescott (London), James Steedman (Nth. Shields), Stuart A Townsend (Reading) 6
22-23 R. E. Evans (Chester), Philip W Pusey (Birmingham)
24-28 Anthony R Cullinane (Portsmouth), Keith L Escott (Hornchurch), P. Morrey (Hanley), William G Raines (London), Robert P Ross (Hull) 5
29-32 J. Dean (Coventry), John B Goodman (Plymouth), G. Kaye (Coventry), Walter J E Yeeles (Gosport)
33-36 Robert G W Elwell (London), Ronald A Harris (Wokingham), Michael J Rose (London), R. G. Taylor (Newport, Mon.) 4
37-38 Paul S N Kendall (Oxford), D. R. Lewis (London)
39 Raymond Mountford Ellison (Christchurch) 3
40 L. J. Mills (Bromborough)

FIRST CLASS TOURNAMENT

1 J. H. Gardener (Nottingham) 8;
2-6 A. Forster (Surbiton), Gerald P Hildred (Hessle), Edward W Nottingham (Spalding), Anthony K Swift (London), J. Walters (Sunbury) 7½;
7-8 Eric Key (Crawley), R. A. Tilley (Altrincham) 7;
9-12 Roger Hardy (Bridlington), J. Heath (Redditch), J. Arnold Lutton (Belfast), Arthur Pinkerton (Belfast) 6½;
13 Alfred Milner (Manchester) 6;
14-19 G Alec M Boswell (Liverpool), J. W. Dick (Glasgow), H James Draisey (Bristol), Truman V Parrott (Harrow), R. H. Tracy (Nuneaton), David Welch (Chesterfield) 5½;
20-23 Michael L Baumber (Keighley), Arthur Cootes (Belfast), S. Welbourne (Scarborough), Roy Woodcock (Nuneaton) 5;
24-29 D. A. Burrows (St. Helens), Anthony J Doherty (York), P. Griffiths (Carlisle), W. D. Johnson (Whitehaven), A. Mikelson (Newcastle), J. S. Vivian (Leicester) 4½;
30-32 Geoffrey Kendall snr (Scunthorpe), D. McGregor (Scarborough), L. W. Oliver (Sth. Shields) 4;
33 Frutos Manuel Fernandez Montes (Coventry) 2½;
34 John C Calvert (Nottingham) 1.

OVER-50 TOURNAMENT

1-2 E. R. Fisher (Coventry), James W Prosser (Newcastle) 8;
3 Thomas E L Chataway (Stourbridge) 6;
4 A. Terrett (Norwich) 4½;
5 F. G. Wright (New Brighton) 3½;
6 H. Graham (Manchester) 0

FIVE-DAY—1st WEEK

1 J Dixon (Crewe) 5;
2 D. Gould (Leicester) 4;
3-5 John P Flitcroft (Coventry), M. L. Patrick (Coventry), Harry T Ennis (London) 3;
6 J. D. Ashfield (Loughborough) 2½;
7-8 R. W. Fisher (Coventry), E. H. Church (Truro) 2;
9-11 D. Elder (Dundee), T. V. O’Carroll (Coventry), J. T. Wood (Leamington) 1½;
12 R. Quaye (London) 1.

FIVE-DAY—2nd WEEK. Section ‘A’

1-2 Iolo C Jones (Llandysul), Michael R Price (Liverpool) 4;
3 H Trevor Jones (Beckenham) 3½;
4-6 Peter G Moore (Heald Green), Kenneth P Neat (Sunderland), John N Sugden (Beckenham) 3;
9-11 Roger C T Parry (Nuneaton), Ronald O Powis (Stroud), Leigh A Trangmar (Beckenham) 2½;
12 N. J. Davies (Scunthorpe) 2;
13-14 Nicholas J Cron (Kew), Kenneth J Wyld (Tadley, Hants) 1½;
15-16 W. Bainbridge (Wilmslow), Harry T Ennis (London) 1 point.

FIVE-DAY—2nd WEEK. Section 'B'

1 Nigel M Hamlin (Gloucester) 4;
2-3 E. C. Pemble (Coventry), W. Phillips (Harrow) 3½;
4-6 T Llew Jones (Llandysul), M. A. J. Taylor (Coventry), David J Turner (Burnham) 3;
7 R. Quaye (London) 2½;
8-10 A. C. Finney (Stoke), R. Glew (Warwick), Miss Jean Pickles (Preston) 2;
11 R. W. Fisher (Coventry) 1½;
12 D. J. Meadows (Derby) 0.


File Updated

Date Notes
16 August 2017 All 179 games, plus one from the Major Open and 17 from the British Under 21 Championship. Mainly from the bulletin, plus a few from the StarBase 4.56 database. Note that one of the championship games (Farooqui-Pritchard, Round 5) was shown in the bulletin with the wrong result. This has been corrected to 0-1. Includes complete crosstables of the Championship, Women's Championship and British Under-21 Championship, plus full results from all subsidiary events.
16 August 2017 Added LeMoir-Cubitt.
23 June 2019 Added RH Tracy-P Griffiths, First Class. Note, this was not Peter Charles Griffiths, who played in the Championship that year.
25 October 2020 Further crosstables added, plus forenames of players.