www.britbase.info
© 1997-2020
John Saunders

 

BRITBASE - British Chess Game Archive

Tournament: 59th British Championship (won by Eley) (all 187 games, plus 10 games from other sections)
Venue: Brighton • Dates: 14-25 August 1972 • Download PGN Updated 18 October, 2020 1:22 AM

British Chess Championship 1972

1972 British Chess Championship 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Total
1 Eley,Brian R   ◊ 1/34 ♦ 1/12 ◊ ½/5 ♦ ½/6 ◊ ½/2 ♦ 1/9 ♦ ½/11 ◊ ½/3 ♦ 1/8 ◊ ½/4 ◊ 1/10 8
2 Keene,Raymond D 2435 ♦ ½/14 ◊ 1/26 ♦ ½/15 ◊ 1/16 ♦ ½/1 ◊ ½/10 ◊ ½/5 ♦ ½/6 ◊ 1/7 ♦ ½/3 ♦ 1/11
3 Penrose,Jonathan 2450 ♦ ½/30 ◊ ½/17 ◊ 1/7 ♦ ½/34 ◊ 1/12 ♦ 1/5 ◊ 1/6 ♦ ½/1 ♦ ½/11 ◊ ½/2 ♦ ½/4
4 Stean,Michael F 2275 ◊ 0/12 ♦ 1/31 ◊ ½/34 ♦ ½/17 ◊ ½/20 ♦ 1/28 ◊ ½/13 ♦ 1/9 ◊ 1/6 ♦ ½/1 ◊ ½/3 7
5 Mestel,A Jonathan   ◊ 1/9 ♦ 1/19 ♦ ½/1 ◊ 1/10 ♦ ½/8 ◊ 0/3 ♦ ½/2 ◊ 0/11 ◊ 1/20 ♦ ½/6 ◊ ½/7
6 Hartston,William R 2420 ♦ ½/18 ◊ 1/14 ♦ 1/11 ◊ ½/1 ♦ ½/26 ◊ 1/8 ♦ 0/3 ◊ ½/2 ♦ 0/4 ◊ ½/5 ♦ 1/16
7 Webb,Simon   ♦ 0/26 ◊ 1/28 ♦ 0/3 ◊ ½/14 ♦ 1/21 ◊ 1/23 ♦ 1/16 ◊ ½/8 ♦ 0/2 ◊ 1/12 ♦ ½/5
8 Haygarth,Michael J   ◊ 1/23 ♦ ½/22 ◊ 1/27 ♦ ½/20 ◊ ½/5 ♦ 0/6 ◊ 1/12 ♦ ½/7 ◊ 0/1 ♦ 1/25 ◊ ½/13
9 Knox,Victor W   ♦ 0/5 ◊ 1/24 ♦ ½/17 ◊ 1/30 ♦ 1/18 ◊ 0/1 ♦ ½/10 ◊ 0/4 ◊ 1/19 ♦ ½/13 ◊ 1/21
10 Williams,A Howard 2390 ◊ ½/21 ♦ 1/33 ◊ 1/22 ♦ 0/5 ◊ ½/13 ♦ ½/2 ◊ ½/9 ◊ 1/26 ♦ ½/17 ◊ 1/11 ♦ 0/1
11 Littlewood,John E 2340 ◊ 1/32 ♦ ½/13 ◊ 0/6 ♦ ½/22 ◊ 1/27 ♦ 1/20 ◊ ½/1 ♦ 1/5 ◊ ½/3 ♦ 0/10 ◊ 0/2 6
12 Trangmar,Alan G   ♦ 1/4 ◊ 0/1 ♦ 1/23 ◊ ½/26 ♦ 0/3 ◊ 1/18 ♦ 0/8 ◊ 1/15 ◊ ½/13 ♦ 0/7 ◊ 1/27 6
13 Clarke,Peter H 2360 ♦ 1/28 ◊ ½/11 ♦ ½/16 ◊ ½/18 ♦ ½/10 ◊ ½/26 ♦ ½/4 ◊ ½/17 ♦ ½/12 ◊ ½/9 ♦ ½/8 6
14 Farrand,Julian T   ◊ ½/2 ♦ 0/6 ◊ ½/21 ♦ ½/7 ◊ ½/19 ♦ 1/22 ◊ ½/20 ♦ ½/18 ◊ 0/25 ♦ 1/32 ◊ 1/23 6
15 Bellin,Robert 2315 ◊ ½/20 ♦ ½/32 ◊ ½/2 ♦ ½/27 ◊ 0/17 ♦ 1/31 ◊ ½/19 ♦ 0/12 ◊ ½/22 ♦ 1/30 ◊ 1/25 6
16 Pritchett,Craig W 2340 ◊ 1/31 ♦ ½/27 ◊ ½/13 ♦ 0/2 ◊ 1/22 ♦ ½/17 ◊ 0/7 ♦ ½/19 ◊ ½/21 ♦ 1/20 ◊ 0/6
17 Perkins,Alan H   ◊ ½/33 ♦ ½/3 ◊ ½/9 ◊ ½/4 ♦ 1/15 ◊ ½/16 ♦ ½/26 ♦ ½/13 ◊ ½/10 ♦ 0/23 ◊ ½/19
18 Lemon,Richard C   ◊ ½/6 ♦ 1/21 ◊ ½/20 ♦ ½/13 ◊ 0/9 ♦ 0/12 ◊ 1/27 ◊ ½/14 ♦ ½/26 ♦ 0/19 ◊ 1/29
19 Miles,Anthony J 2285 ♦ 1/24 ◊ 0/5 ♦ 0/26 ◊ ½/29 ♦ ½/14 ◊ 1/25 ♦ ½/15 ◊ ½/16 ♦ 0/9 ◊ 1/18 ♦ ½/17
20 Hindle,Owen   ♦ ½/15 ◊ 1/30 ♦ ½/18 ◊ ½/8 ♦ ½/4 ◊ 0/11 ♦ ½/14 ◊ 1/23 ♦ 0/5 ◊ 0/16 ♦ 1/33
21 Sherman,David   ♦ ½/10 ◊ 0/18 ♦ ½/14 ♦ ½/31 ◊ 0/7 ◊ 1/29 ♦ ½/30 ◊ 1/24 ♦ ½/16 ◊ 1/26 ♦ 0/9
22 Corden,Martyn J 2275 ♦ 1/29 ◊ ½/8 ♦ 0/10 ◊ ½/11 ♦ 0/16 ◊ 0/14 ♦ 0/24 ◊ 1/32 ♦ ½/15 ♦ 1/28 ◊ 1/26
23 Pritchard,David B   ♦ 0/8 ◊ 1/25 ◊ 0/12 ♦ ½/28 ◊ 1/34 ♦ 0/7 ◊ 1/32 ♦ 0/20 ♦ 1/29 ◊ 1/17 ♦ 0/14
24 James,Geoffrey H   ◊ 0/19 ♦ 0/9 ◊ 0/28 ♦ 0/25 ◊ 1/32 ♦ 1/33 ◊ 1/22 ♦ 0/21 ◊ 1/31 ♦ ½/27 ◊ 1/30
25 Basman,Michael John 2385 ◊ 0/27 ♦ 0/23 ◊ 0/31 ◊ 1/24 ♦ 1/33 ♦ 0/19 ◊ 1/28 ◊ 1/30 ♦ 1/14 ◊ 0/8 ♦ 0/15 5
26 McFarland,Robert S   ◊ 1/7 ♦ 0/2 ◊ 1/19 ♦ ½/12 ◊ ½/6 ♦ ½/13 ◊ ½/17 ♦ 0/10 ◊ ½/18 ♦ 0/21 ♦ 0/22
27 Speelman,Jonathan S   ♦ 1/25 ◊ ½/16 ♦ 0/8 ◊ ½/15 ♦ 0/11 ◊ ½/30 ♦ 0/18 ◊ ½/29 ♦ 1/33 ◊ ½/24 ♦ 0/12
28 Thomas,Andrew Rowland B   ◊ 0/13 ♦ 0/7 ♦ 1/24 ◊ ½/23 ♦ ½/29 ◊ 0/4 ♦ 0/25 ◊ 1/33 ♦ ½/32 ◊ 0/22 1/bye
29 Edwards,Raymond B   ◊ 0/22 ♦ 0/34 ◊ 1/32 ♦ ½/19 ◊ ½/28 ♦ 0/21 ◊ 1/31 ♦ ½/27 ◊ 0/23 1/bye ♦ 0/18
30 Hutchings,Stuart J   ◊ ½/3 ♦ 0/20 ◊ 1/33 ♦ 0/9 ◊ ½/31 ♦ ½/27 ◊ ½/21 ♦ 0/25 1/bye ◊ 0/15 ♦ 0/24 4
31 Cooke,John R   ♦ 0/16 ◊ 0/4 ♦ 1/25 ◊ ½/21 ♦ ½/30 ◊ 0/15 ♦ 0/29 1/bye ♦ 0/24 ◊ 1/33 ◊ 0/32 4
32 Harman,Ronald FA   ♦ 0/11 ◊ ½/15 ♦ 0/29 ◊ ½/33 ♦ 0/24 1/bye ♦ 0/23 ♦ 0/22 ◊ ½/28 ◊ 0/14 ♦ 1/31
33 Emsley,James Stuart   ♦ ½/17 ◊ 0/10 ♦ 0/30 ♦ ½/32 ◊ 0/25 ◊ 0/24 1/bye ♦ 0/28 ◊ 0/27 ♦ 0/31 ◊ 0/20 2
34 Lee,Peter N 2390 ♦ 0/1 ◊ 1/29 ♦ ½/4 ◊ ½/3 ♦ 0/23 withdrew 2 / 5

British Ladies Chess Championship — 1 Jana Hartston 8/9; 2 Rowena M Bruce 7½; 3-4 (Patricia) Anne Sunnucks, Dinah M Wright 6; 5 Alison Povall 4½; 6 Christine Corden 4; 7-8 Nancy C Elder, Jean Rogers 3; 9-10 Olive E Chataway, Miss G. Morgan 1½.

British Under-21 Championship — 1 John M Quinn 10/11; 2 Nigel E Povah 8½; 3 David LeMoir, John G Nicholson, David Wise 7; 6 Stephen Balmer, Tim G Congdon, Clive D Gilliam, Charles W Kennaugh, Gareth D Pearce, Robin J Pearce, Kevin J Wicker 6½; 13 Gordon Campbell, Terry P D Chapman, Jonathan Kinlay, Robin J G Kneebone, Chris C W Shephard, Geoffrey Wolfarth, Michael J Yeo 6; 20 Andrew Baruch, James Burnett, A. Keene, S. Lafferty, Malcolm J Lightfoot, Maurice J Staples, Hilary C Thomas 5½; 27 J. E. Dennis, Peter R Kitson, Andrew J Morley, David O Vaughan, Ian R Watson, Chris J Wheatley 5; 33 Tim Parkes, Roy Ringham, D. Watson, R. Willey 4½; 37 J. N. Harvey 4; 38 N. J. Webber 3½; 39 Anthony J Stenton 3; 40 Gerald Battle-Welch, Jan H Hasselt 2½; 42 G. Trudeau 2.

Major Open — 1 Nigel J Holloway 9/11; 2 David Parr 8½; 3 Harry Lamb, John N Sugden 8; 5 Gavin N Henderson, Jeffrey R L Webb 7½; 7 Otto H Hardy, Laurie W Prescott, Tom H Wise 7; 10 Terry B Bennett, P. M. Collins, George A Dickson, L Alan Edwards, Raymond J Gamble, Tim D Harding, Vincent Homolka, Brian A Jones, Louis de Veauce, James E Vickery, Roger Webb 6½; 21 D Michael Denison, Keith L Escott, David G MacDonald, Brian L McCague, Rory M R O’Kelly 6; 26 Percy B Cook, R. E. Evans, J. R. Goodman, Peter A Harris, D. Lawrence (played 9 rounds), J. Lehmensick, Alan N Morris, Richard W O’Brien, S. O. Reed, John M Ripley, Douglas G A Shallcross, David A Tidmarsh 5½; 38 M. Goll, Arthur Hall, Alan Hanreck, Roger Keely, Graham Speed 5; 43 J. R. Crampton, Anthony R Cullinane, Ian Eustis, P. Grant, Roger Hardy, G. Katz, B. Marshall, Peter Morrey, James R Nicholson, A John Peters, J. Watson 4½; 54 Paul F Habershon 4; 55 Edwin George Lea, C. W. Marshall 3½; 57 M. Katz 3; 58 A. Heath, B. H. Hughes (played 6 rounds), M. J. Meakin 2½; 61 M. Ings 2 (out of 10).

Over-50 Tournament — 1 Roy A Wagstaff 9½; 2 Charles Ambrose S Damant 9; 3 E. Chambers 8; 4 Dr. H. S. Phillips 7½; 5 F. Richardson, L. Winter 5½; 7 Peter Doig 5; 8 D. Elder, C. Hanson, Leslie Vine 4; 11 W. G. Oliver 3; 12 A. Terrett 1 (11 rounds).

British Girls Under-18 Championship — 1 Susan L Caldwell 6½; 2 B. Cole 5½; 3 Sheila A Jackson 5; 4 Lynne G P Houston 4; 5 S. Allcock, Susan A Hutchinson 2; R. Agnew, S. Butcher 1½ (7 rounds)

British Girls Under-14 Championship — 1 Sheila A Jordan 6/6; 2 Wanda Pritchard 4; 3 S. J. Wilson 3; 4 Julia F W Park 2½; 5 B. Harris, A. Secrett 2; 7 S. Rich 1½ (6 games)

Ladies Open Tournament — 1 Miss D. Garland 7½/10; 2 Miss P. Garland 7; 3 Margaret Rowley 6; 4 Miss M. Little 4; 5 Christine Elder 3; 6 Jean Pickles 2½ (10 games; Miss Little withdrew after 7 games)

Girls Additional Tournament — 1 Lynne G P Houston 3½/4; 2 Susan L Caldwell, Sheila A Jackson, Sheila A Jordan 3; 5 S. Allcock, B. Cole, Wanda Pritchard 2; 8 S. J. Wilson 1½; 9 R. Agnew, S. Butcher, Susan A Hutchinson 1; 12 A. Secrett 0. (4 rounds; Secrett withdrew after 1 round and Butcher after 3).

British Boys Under-18 Championship 1 Paul Littlewood 9½/11; 2 David [Dafydd] R Johnston, Paul Sheard 8; 4 Anthony C Dempsey 7½; 5 Chris M Cooley, Lawrence J Glazier, Alan W Potts, Alan A Smith 7; 9 John M Bennett, P. A. Connors, M. C. Kelly 6½; 12 Nicholas P. Alexander, Peter M Broad, D. Clark, Thomas G Goldrick, Mark I Hassall, R. C. Newman, J. Nicholson, Peter J Sharp 6; 20 Neill S Cooper, Vaughan Wynne Griffiths, Andrew L Hosking, A. D. Lloyd, Malcolm R Major, Chris J Marley, Antony Leo Natt, John K Orrell, Allan Radlow, David R Sedgwick 5½; 30 G. Andrews, M. K. Jones, Amit Mozoomdar, Andrew J Stoker 5; 34 C. J. Blundell, G. M. Brown, Martin R Duffy 4½; 37 J. Fletcher, Simon M Gottschalk, G. M. Jackson, Adrian E Millward, Howard B G Staunton 4; 42 S. Graham, Francis V Gregory, John T Munday, S. J. Newman 3½; 46 A. Rice 2. (11 Rds).

British Boys Under-16 Championship — 1 Colin S Crouch 10½/11; 2 David S C Goodman 9; 3 Glenn E J Lambert 8; 4 Peter G Large, P. Smyth 7½; 6 P. J. Dolan, A. Shah 7; 8 Martin Goldschmidt, A. S. Grant, D. J. Knight, S. W. Knox, Peter J Lee, D. G. Reece 6½; 14 Martin A Lee, M. McSheehy, A. P. Matthews, I. Poste 6; 18 K. S. Ashman, C. Brown, John S Bunter, Peter Cooley, M. J. Dear, Paul D Klemperer, D. J. Nicholls, Simon N Sandberg 5½; 26 D. Ainslie, G. J. Badham, C. C. Longthorpe, Keith A Povah 5; 30 P. Adams, John E Dolamore, Peter van Geene, Michael J Kaltz, I. A. O’Hara, N. P. Shields 4½; 36 K. Jones, K. Yung 4; 38 C. Button, C. D. Carpenter, I. Lipscomb 3½; 41 D. Kendall 3; 42 M. Poznanski 2 (played 6 rounds); 43 David P A Kessler 0 (played 2 rounds) (11 rounds).

British Boys Under-14 Championship — 1 Christopher Gladwin 8½/11; 2 Jonathan C Benjamin, Shaun M Taulbut 8; 4 M. Cox 7½; 5 Chris W Baker, Leigh T Canham, M. J. Coward, Stuart Fancy, D. Kerr 7; 10 Gerald F D Abayasekera, P. Carter, J. P. Munday, R. L. Povey, M. Spindler 6½; 15 P. McDonald, C. D. McGregor, Carl A Plasa, Emmanuel Rayner, S. J. Threlfall 6; 20 C. Farrar, Andrew P Furber, Ian C Furber, A. McGregor, Simon Spivack 5½; 25 L. Carter, D. Cooper, Paul Hadden, Mark D Kelman, Simon Macauley, Owen S Phillips, J. Stokes, P. C. Thomas, A. Winstanley 5; 34 J. J. Kennedy, Paul G Smith, P. N. Wilson 4½; 37 F. Eastlake, J. P. Hannan, Gavin C W Park, S. Shields 4; 41 A. C. McGregor 3½; 42 R. Goodman, James D Pratt 3. (11 rounds).

First Class Tournament — 1 D. M. Taylor 9½/11; 2 R. Baker 8; 3 David Gleave, D. McGregor 7½; 5 W. N. Clayton, Arthur Pinkerton 7; 7 M. Ash, Peter Hannan, P. Watson, Stephen Welbourne 6½; 11 Nigel W Dennis, D. George, J. Heath, A. Huxley, Jack A Speigel 6; 16 H James Draisey, W. D. Johnson, Geoffrey Kendall, Eric Key, Dan Mayers, Roy Woodcock 5½; 22 D. A. Burrows, A. Mikelson, R. W. Pearce, George W Rutland, A. Schofield, John P Scragg, A. A. Wheeler, (Claude) Ellery Williams 5; 30 F. Goldney, James W Prosser, L. Stephens 4½; 33 Barrington S Ades, Alfred Milner, Ronald E Rushbrook 4; 36 J. G. Wright (withdrew after 10 Rds. ) 3½; 37 John C Calvert 1½; 38 P. W. Mottram 1 (played 3 rounds) (11 rounds).

Five Day 'A' First Week — 1 Paul R Kemp 4/5; 2 J. Dixon, David J Faulkner, Steve J Mann, John N Walker 3; 6th Paul D Hare, Lucien Mouillaux 2½; 8 W. J. Vellekoop 2; 9 Alan D Gravett, George Renison 1 (5 rounds)

Five Day 'B' First Week — 1 P. J. Clay 4/5; 2 J. A. Anstead, John H Hodgson, T. W. Walker 3½; 5 R. S. Walker 3; 6 J. Rushton, Ronald H Saunders 2½; 8 R. S. Cooper, W. J. Greenfield 2; 10 R John Wilcox 1½; 11 D. Irving 1; 12 D. L. Jones (played two rounds) 1. (5 rounds).

Five Day 'A' Second Week — 1 John N Walker 4/5; 2 J. Dixon, Anthony K Swift 3½; 4 H Trevor Jones, Steve J Mann, Alan B Slomson, Leigh A Trangmar 3; 8 John A Gorman, Edgar Knobloch 2½; 10 Robin A E Shaw 2; 11 Derek W A Packham, W. H. Taylor 1½; 13 P. Griffiths, B. S. White 1. (5 rounds).

Five Day 'B' Second Week — 1 R. Glew 4/5; 2 S. Cox, J. P. Raison 3½; 4 C. Damazer, K. R. Holton, Noel M Stewart 3; 7 M. L. Patrick 2½; 8 D. G. Ford, H. C. Lewis, J. Arnold Lutton 2; 11 Patrick Alexander 1½; 12 Mark Huba 0. (5 rounds).


Date Notes
16 September 2017 This file has been on here some years - added tables and results
12 October 2020 Some further cosmetic amendments, including the last missing forename from the Championship proper - that of James Stuart Emsley (1927-2005), a strong player who played for Cable & Wireless in London but otherwise kept a low profile.